Isı Kaybı Hesabı
Isı Kaybı Hesabı

Dekoratif Radyatör ve Havlupanlar için Isı Kaybı Hesabı

 
Makalemizde, almayı düşündüğünüz dekoratif radyatör ve havlupanlar için ihtiyacınız olacak Isı miktarını hesaplama ile ilgili pratik bilgiler vereceğiz.
 
Sitemizde gördüğünüz bütün ürünlerin ısıl güçleri ürün detaylarında yer almaktadır.
 
Beğendiğiniz radyatör veya havlupana hızlı ulaşabilmek için, masaüstü bilgisayardan bağlanıyor iseniz ekranınızın hemen solunda, mobil cihazdan bağlanıyor iseniz hemen üstteki FİLTRE menüsünden, birazdan hesaplayacağınız ısı gücüne göre ürünlerimizi filtreleyebilirsiniz.
 
Şimdi, ürünümüzü kullanmak istediğiniz mekan için ne kadar ısıl güce ihtiyacınız olduğunu hesaplayacağız.
  

Pratik Isı Kaybı Hesabı

  
Burada vereceğimiz ısı kaybı hesabı, ihtiyacınız olan ısıl gücü Kcal/h cinsinden ve yaklaşık olarak hesaplamanıza yardımcı olacaktır. 
 
Detaylı ısı kaybı hesabında ise ısıtılacak mekanın kuzey ya da güney cepheye bakması çatı, ara kat ya da bodrum katta olması,yalıtım durumu,pencere sayısı v.s gibi birçok faktöre bağlıdır. Detaylı ısı kaybı hesabı yakında sitemize eklenecektir.
  
Öncelikle ısıtılacak mekanın oturum alanı hesaplanmalı ve yükseklikle çarpılarak toplam hacim bulunmalıdır.
 
Daha sonra ısıtılacak mekanın bölge durumuna göre aşağıdaki değerlerden biri seçilmelidir.
(Bulunduğunuz şehrin hangi ısı bölgesinde bulunduğunu makalenin sonunda bulacaksınız)
 
NOT: Yeni yapılan binalarda, yalıtım kuvvetli yapıldığından, böyle bir binada oturuyor iseniz hesaplamalarınızda aşağıdaki değerlerin 10 puan altını kullanabilirsiniz.
 
1. Bölge = 30 kcal/ /hm3
2. Bölge = 45 kcal/ /hm3
3. Bölge = 60 kcal/h /m3
4. Bölge = 70 kcal/h /m3
  
Örnek: Isıtılacak alan 4x6= 24m2'lik bir oda ve yüksekliği de 2,9 metre olsun
 
4x6x2,9= 69,6
 
İstanbul'da olduğumuzu farz edelim, ısı bölgesi 2 olacaktır ve değer 45 kcal/h /m3 olarak alınacaktır.
  
 
69,6x45 = 3.132 Kcal/h
  
 
Sitemizden seçeceğiniz havlupan, dizayn havlupan, dekoratif havlupan ya da dekoratif radyatörlerin ürün detaylarında kcal/h cinsinden verdiği ısıl gücün yukarıda bulduğumuz örnek 3.132 kcal/h 'i karşılaması gerekmektedir. 
  
Yine bir örnekle anlatalım;
  
Bu odayı Dekoratif Radyatörlerimizden bir ya da birkaçını kullanarak ısıtmak istiyorsunuz.
 
Dekoratif Radyatör Tip 22H 588x1200 modeli 1.728 kcal/h ısı vermektedir, Dekoratif radyatör tip 22H 588x1000 ise 1.440 kcal/h ısı vermektedir. Bu iki radyatör ısıl güçleri toplamı 3.168 kcal/h olup, odanızı ısıtmak için ihtiyacınız olan 3.132 kcal/h'i karşılamaya yetecektir.
  
Yukarıda vermiş olduğumuz örnekler hep kcal/h birimine göre hesaplanmıştır. Sitemizde herhangi bir ürün gurubunu tıkladığınızda SOL blokta filtre menüleri aktif hale gelmektedir. Bu menüden ihtiyacınız olan ısıl güce göre arama yapabilirsiniz. 
  

Isı Bölgeleri

 
1. Isı Bölgesi
 
 
Adana, Antalya, Aydın, Hatay, İzmir, Osmaniye, Ayvalık, Dalaman, Fethiye, Marmaris, Mersin, Bodrum, Datça, Köyceğiz, Milas, Gökova
  

2. Isı Bölgesi

 

Adapazarı, Adıyaman, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bartın, Batman, Bozkurt (Kastamonu), Bursa, Çanakkale, Çatalzeytin (Kastamonu), Cide (Kastamonu),  Denizli, Diyarbakır, Doğanyurt (Kastamonu), Düzce, Edirne, Gaziantep, Giresun, Hopa, İnebolu (Kastamonu), İstanbul, Kahramanmaraş, Abana (Kastamonu), Kilis, Kocaeli, Manisa, Mardin, Muğla, Ordu, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ,Trabzon,Zonguldak

 

3. Isı Bölgesi

 

Afyon, Aksaray, Ankara, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Dursunbey (Balıkesir), Elazığ, Eskişehir, Iğdır, Isparta, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Korkuteli (Antalya), Kütahya, Malatya, Merzifon (Amasya), Nevşehir, Niğde, Pozantı (Ankara), Tokat, Tosya (Kastamonu), Tunceli, Ulus (Bartın), Uşak

 

4. Isı Bölgesi

 

Afşin (Kahramanmaraş), Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Elbistan (Kahramanmaraş), Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Göksun (Kahramanmaraş), Hakkari, Kars, Kastamonu, Kayseri, Keles (Bursa), Kığı (Bingöl), Mesudiye (Ordu), Muş, Pülümür (Tunceli), Sivas, Solhan (Bingöl), Şebinkarahisar (Giresun), Uludağ (Bursa), Van, Yozgat

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.